E shtunë, Pri 17

Email

info@radiodeqani.com

Mobil

+43 660 321 0770

Address

Wien, Austria

Lajme nga Shqiperia

Lajme nga Maqedonia

KETU DO ISHTE REKLAMA JUAJ

Lajme nga Teknologjia

“Ne po punojmë në një rrjet 6G, sepse duam të jem përpara konkurrencës”

Karakteristika kryesore e serisë së fundit të iPhone ishte aftësia për të lidhur një rrjet 5G, dhe duket se Apple tani po punon për zhvillimin e teknologjisë 6G. Kompania me qendër në Cupertino ka reklamuar një punë në kërkim të inxhinierëve të cilët “do të kishin një...

WhatsApp vazhdon të prezantojë rregulla të diskutueshme

Facebook po përpiqet në çdo mënyrë të rikthejë besimin e përdoruesve, të cilin ata vetë e shkelën kur vendosin kushte të reja të privatësisë për përdorimin e aplikacionit WhatsApp. Muajin e kaluar, përdoruesit e aplikacionit WhatsApp morën një njoftim që për të...

iPhone 12 ndikon në rritjen e përdorimit të rrjetit 5G në SHBA

Disa të dhëna të reja të raportuara nga PCMag tregojnë se iPhone 12 Pro Max, 12 Pro dhe 12 janë tashmë tre telefonët më të shitur me rrjetin 5G në SH.B.A. Telefonat që janë vetëm katër muaj të vjetër flasin shumë për popullaritetin e vazhdueshëm të iPhone në SHBA dhe...

Australianët të zemëruar pasi Facebook bllokoi mediat në shpërndarjen e lajmeve

Australianët janë zgjuar të enjten për të parë se në faqet e tyre të Facebook, gjigandi i mediave sociale bllokoi të gjithë përmbajtjen e medias në një përshkallëzim befasues dhe dramatik të një mosmarrëveshje me qeverinë mbi pagimin e përmbajtjes. Sipas mediave të...

Facebook bllokon përdoruesit australianë, përfshirë mediat – nuk do të kenë mundësi as të shikojnë e as të shpërndajnë lajme

Facebook ka bllokuar përdoruesit australianë të platformës së tij nga leximi dhe shpërndarja e lajmeve lokale dhe ndërkombëtare, në fushatën e saj kundër planeve të qeverisë për të detyruar gjigantët e teknologjisë të paguajnë botuesit për përmbajtjen e tyre të...

SHBA akuzon tre hakerë koreano-veriorë për vjedhjen e mbi 1.3 miliard dollarëve

Tre koreano-veriorë janë akuzuar nga autoritetet amerikane për një skemë të vjedhjes dhe zhvatur më shumë se 1.3 miliard dollarë nga bankat dhe bizneset në të gjithë botën. Burrat akuzohen gjithashtu se ishin pjesë e sulmit kibernetik Wannacry të vitit 2017, i cili...

Një kriminel i dënuar paditi shtetin sepse Ferrari i tij ishte shkatërruar

Një kriminel i dënuar u arratis në një vend tjetër për të shmangur vuajtjen e dënimit, por një Ferrari i shtrenjtë nuk arriti të shpëtonte. Zahid Khan, 35 vjeç, u dënua me dhjetë vjet burg për mashtrim me targa. Sidoqoftë, pak para vendimit, ai iku me aeroplan nga...

Audi e re elektrike provoi të jetë më e shpejtë se Formula 1

Audi ka vendosur të tregojë se sa e shpejtë është risia e saj elektrike e sapo zbuluar. Gara e shpejtësisë midis Audi dhe Formula 1 ishte mjaft interesante. Pas timonit të Audi GT është Nico Rosberg, ndërsa Formula E drejtohet nga Lucas Di Grassi. Nuk ka nevojë të...

Kjo është super vetura McLaren Arthur

Arthur është modeli i parë me të vërtetë i ri që nga premiera e MP4-12C që ndodhi gati 10 vjet më parë, dhe me të vërtetë erdhi nga e para. McLaren ka përdorur shasinë MonoCell deri më tani, por për modelin Arthur nuk funksionoi, “trupi” i tij është bërë nga fibra...

Volvo më e bukur në histori është kthyer, shikojeni atë në veprim

Volvo P1800 ishte aq i dëshirueshëm saqë thjesht duhej të kthehej, por jo në garazhin e koleksionistëve, por në pistën e mbuluar nga dëbora në Suedi, në vendin e tij të lindjes. Nuk ka dyshim se P1800 është një nga veturat me dizajnin më të mirë, jo vetëm brenda...

Mjeti tre-komponentësh, nga autobus në aeroplan – lëviz me 180 km/h

Ëndrra për ta pasur një veturë fluturuese është më afër realitetit, pasi që administrimi i aviacionit civil në SHBA, ka aprovuar përdorimin e mjetit tokë-ajër që mund të lëvizë me shpejtësi prej 180 kilometra në orë. Bëhet fjalë për Terrafugia që përbëhet nga tre...

Mercedes tërheq mbi 1.000.000 automjete, shkak defekti në sistemin e thirrjeve emergjente

Mercedes-Benz do të tërheqë 1,292,258 automjete për shkak të një defekti në sistemin e thirrjeve emergjente. Nga radhët e gjigantit gjerman të makinave, ata përcaktuan që, në disa prej automjeteve të tyre, një problem i caktuar me furnizimin me energji të modulit të...

Vend për Marketing

Osmani përkujton 32 vjetorin e grevës së minatorëve të Trepçës: Rezistenca e tyre dridhi themelet e një pushteti sundues

U.D, e presidentes, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 32 vjetorin e grevës së minatorëve të Trepçës. Në një shkrim në Facebook, Osmani ka thënë se kujtojmë me respekt luanët e nëntokës, të cilët me rezistencën e tyre arritën të krijojnë solidaritet e unitet popullor në tërë...

OBRM-PDUKM: Mijëra shkupjanë nënshkruan kundër regjistrimit të falsifikuar të Zaev

Nëpërmjet një njoftimi të OBRM-PDUKM-së, thuhet se “mijëra shkupjanë nënshkruan kundër regjistrimit të falsifikuar të Zaevit”. Ata shtojnë se në mënyrë masive, në të gjitha komunat e Shkupit, qytetarët i thanë jo regjistrimit që po e shtyn LSDM, njoftonN Telegrafi...

Haradinaj takon shefin zyrës së BE-së, kërkon mbështetjen në sfidat të cilat e presin vendin

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj është takuar me shefin e Zyrës së Bashkimit Evropian dhe Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog. Në këtë takim është diskutuar për zhvillimet në vend. Ambasadori Szunyog ka vlerësuar lartë...

Fakulteti Juridik reagon pas incidentit të Xhafer Tahirit

Fakulteti Juridik i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka reaguar pas publikimit të incidentit mes Xhafer Tahirit dhe studentes së këtij fakulteti. “Sqarim publik në lidhje me video incidentin e raportuar sot gjatë zhvillimit të provimit në Fakultetin...

Tahri flet pas incidentit në Juridik – s’bëhet fjalë për dhunë, studentja që kopjoi u përpoq të largohej bashkë me testin e vjedhur

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë që është edhe profesor në Universitetin e Prishtinës në Fakultetin Juridik, Xhafer Tahiri, ka folur pas incidentit me një studente të ndodhur në një prej hollëve të objektit të Juridikut. Në një shkrim në rrjetin social Facebook,...

Rrezikohet përfaqësimi efektiv i komuniteteve joshumicë në Kuvendin e Kosovës

Votat nga komunat e banuara me shumicë serbe, të cilat i kanë fituar dy subjektet politike boshnjake, Komuniteti i Bashkuar – Adrijana Hoxhiq dhe Koalicioni Vakat, do të jenë arsyeja që dy subjektet tjera boshnjake, Unioni Socialdemokrat (SDU) dhe Partia e Re...

Kurti në mandatin e tij planifikon të zbatojë propozimin e një profesori nga Harvardi për arsimin në Kosovë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti, gjatë një bisede që ka zhvilluar me Fernando M.Reimers, i cili është professor në Universitetin e Harvardit kanë diskutuar mbi sfidat e arsimit dhe politikat që Kurti është duke i planifikuar për mandatin e...

“Ne po punojmë në një rrjet 6G, sepse duam të jem përpara konkurrencës”

Karakteristika kryesore e serisë së fundit të iPhone ishte aftësia për të lidhur një rrjet 5G, dhe duket se Apple tani po punon për zhvillimin e teknologjisë 6G. Kompania me qendër në Cupertino ka reklamuar një punë në kërkim të inxhinierëve të cilët “do të kishin një...

WhatsApp vazhdon të prezantojë rregulla të diskutueshme

Facebook po përpiqet në çdo mënyrë të rikthejë besimin e përdoruesve, të cilin ata vetë e shkelën kur vendosin kushte të reja të privatësisë për përdorimin e aplikacionit WhatsApp. Muajin e kaluar, përdoruesit e aplikacionit WhatsApp morën një njoftim që për të...

iPhone 12 ndikon në rritjen e përdorimit të rrjetit 5G në SHBA

Disa të dhëna të reja të raportuara nga PCMag tregojnë se iPhone 12 Pro Max, 12 Pro dhe 12 janë tashmë tre telefonët më të shitur me rrjetin 5G në SH.B.A. Telefonat që janë vetëm katër muaj të vjetër flasin shumë për popullaritetin e vazhdueshëm të iPhone në SHBA dhe...